Füstkarika vagy felhő?
Egy igen ritka felhőjelenséget fotóztak 2016. szeptember 20-án, kedden, a wales-i Swansea város felett. A képen nem egy füstkarika látható, hanem egy úgynevezett Patkóörvény vagy Patkófelhő (horseshoe vortex).
Az igen ritka és rövid ideig megfigyelhető jelenség jellemzően hidegfront utáni helyzetben jelenik meg, ugyanis képződéséhez erőteljes szélnyírás (a különböző magassági szinteken jelentősen eltérő erősségű és/vagy irányú vertikális, azaz vízszintes légmozgás), valamint mérsékelten erős feláramlás, más néven termik (a talaj szinten felmelegedő levegő hőmérsékletének emelkedésével a magasba emelkedik) szükséges. Utóbbi kialakulásához a front mögötti tiszta, napos időjárás, de hideg levegő ideális körülmény. A felfelé, azaz függőlegesen emelkedő légtömeg a különböző erősségű és irányú, vízszintes szélnyírású légrétegekbe “ütközve” örvénylő mozgásba kezd, miközben a felső rétegei tovább emelkednek. Ez a tovább emelkedés alakítja ki a jellemzően U alakú felhő felső ívét. Ha a levegő nedvességtartalma ezen a magasságon kellően magas, akkor az kicsapódik, azaz kirajzolódik az U alakú felhő az égen.
A jelenség csak rövid ideig, legfeljebb pár percig megfigyelhető, így igen ritkán sikerül lencsevégre kapni még manapság is, amikor majdnem mindenkinek a zsebében ott lapul a fényképezésre alkalmas eszköz.
Itt van mégis egy time-laps videó, azaz rövid időszakonként készített fényképekből összefűzött videó egy hasonló patkófelhő képződéséről: