Szeptember 1-től tart a vadászati főidény
Kirándulás, természetjárás tervezésekor jó tudni, hogy hazánkban a legtöbb helyen szeptember 1-jével veszi kezdetét és jellemzően szeptember 30-ig tart a vadászati főidény, emiatt pedig nem árt a fokozott óvatosság. A hatóságok több helyen is felhívták a figyelmet a körültekintő túrázásra, az erdők a vadászati idény miatt szeptemberben csak korlátozottan látogathatók.
Mivel a vadászati társaságok szeptember 1. és 30. között vadászterületeiken intenzív vadászati tevékenységet folytatnak, a balesetek elkerülése és a vadászati jog zavartalan gyakorlásának biztosítása érdekében korlátozzák az érintett erdőterületek látogatását, illetve a gyalogos- és járműforgalmat. Ez általában naponta 16 óra és másnap reggel 8 óra között tiltja az erdőkben való tartózkodást. A tilalom megszegői erdőrendészeti szabálysértés miatt akár 10.000 Ft-os bírsággal is sújthatók. A korlátozást a községi önkormányzatok hirdetőtábláin és az erdőbe vezető utaknál is elhelyezik.
Az erdőlátogatás rendjét a 2009. évi XXXVII. Tv. – Erdőtörvény szabályozza.
Fontos, hogy a túrázó indulás előtt a helyileg illetékes erdészeti szervnél, helyben gazdálkodó erdészeteknél tájékozódjon az esetleges figyelmeztetésekről, és figyelje a kihelyezett táblákat, hirdetményeket. Utóbbiak eltávolítása, megrongálása komoly, akár emberéletet is fenyegető veszélyt jelenthet kirándulótársainkra nézve. A vadászatok általában a kora reggeli, illetve a késő délutáni, esti órákban zajlanak, így érdemesebb a túrát a délelőtti, kora délutáni órákra időzíteni. Nem ajánlott ilyenkor letérni a kijelölt turistaútvonalaktól sem.
A gyalogosan történő erdőlátogatással kapcsolatban a következő szabályok vannak érvényben, melyek az Erdőtörvény 91. §-ban találhatók meg:
- Az erdőben üdülés, sportolás és kirándulás céljából gyalogosan bárki saját felelősségére ott tartózkodhat.
- Az erdő látogatója az erdei életközösségben, az erdő talajában és az erdészeti létesítményekben kárt nem okozhat, az ott tartózkodók pihenését, valamint a rendeltetésszerű erdőgazdálkodási tevékenységet indokolatlanul nem zavarhatja.
- Az erdő látogatója köteles az erdőgazdálkodónak okozott kár és költség megtérítésére.
- Üdülési, sportolási, illetőleg kirándulási célból – a kijelölt út kivételével – gyalogosan sem vehető igénybe az erdősítés területe, amíg a rajtalévő faállomány a két méter átlagos magasságot el nem éri; valamint az erdőrezervátum magterülete sem látogatható.
Az erdő látogatásával, haszonvételével kapcsolatos további szabályok, amelyek az Erdőtörvény 69. § és 93. §-ban és a Végrehajtási rendelet 41. §-ban találhatók meg:
- Az erdőben az egyéni szükségletet meg nem haladó (személyenként 2 kg) gomba, vadgyümölcs, gyógynövény gyűjtése engedélyezett. Ezt meghaladó mennyiség gyűjtéséhez az erdőgazdálkodó előzetes írásbeli hozzájárulása szükséges. Az egyéni szükségletre gyűjtött gomba, vadgyümölcs, illetőleg gyógynövény kereskedelmi forgalomba nem hozható.
- Csak az erdőgazdálkodó hozzájárulásával szabad az erdőben:
– huszonnégy órát meghaladóan üdülési, illetőleg sportolási célból tartózkodni, táborozni, továbbá sátrat felverni;
– turistaútvonalat kijelölni és létesíteni;
– turisztikai berendezést, létesítményt építeni és fenntartani;
– ideiglenes árusítóhelyet üzemeltetni;
– az Erdőtörvényben külön nem nevesített sportversenyt rendezni
– Az erdőben jelet, mérő-, vagy gyűjtőeszközt elhelyezni, valamint az erdei életközösségből, az erdő talajából mintát venni csak az erdőgazdálkodó írásos hozzájárulásával lehet.
– Az erdőben kutatási, felmérési tevékenységet végző személy köteles e tevékenységét az erdőgazdálkodónak bejelenteni.