Magas talaj közeli ózon koncentráció – 07.31.
Magas, irritációs tüneteket okozó szintet meghaladó talaj közeli ózon koncentrációt mértek több nagyvárosban július utolsó napján.
Az Országos Tisztifőorvos közleménye, illetve az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat adatai alapján, 2020. 07. 31-én, pénteken kifogásolt volt a levegő minősége tizenhat mérőállomással rendelkező településen. Az érintett helyeken az ózon koncentrációja meghaladta azt az értéket, melynél a gyermekek, az idősek, illetve a krónikus légúti betegségben szenvedők légúti irritációt, légzési nehézséget vagy köhögést tapasztalhatnak.
Az, ami a sztratoszférában hasznos és fontos a talaj közelében kifejezetten veszélyes!
Sokszor hallunk a Földet körülvevő ózonréteg emberi élet számára elengedhetetlen jótékony hatásáról (kiszűri a napból érkező káros UV sugárzás egy részét), illetve az ózonpajzs vastagságának, összefüggő felületének változásairól. Épp ezért meglepő lehet, hogy egészségre káros hatására adnak ki figyelmeztetést.
Pedig a talaj közeli ózon (troposzférikus ózon) a nyári időszak egyik legfőbb légszennyező anyaga. Magas koncentráció esetén nem csak az ember, hanem az állatok is szemirritációt, légzési problémákat tapasztalhatnak.
A magas talaj közeli ózon koncentráció:
- a tüdőkapacitás csökkenését okozhatja;
- gyengítheti a baktérium- és vírusfertőzésekkel szembeni ellenállóképességet;
- súlyosbítja a krónikus betegségeket, elsősorban a hörghurutot és az asztmát;
- súlyosbítja a pollenallergiát, és a légzőszervek gyulladását is kiválthatja;
- csökkenti a fizikai teljesítőképességet;
- növelheti a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét (állatkísérletek igazolták, emberre még nem bizonyítitták).
A növények is megsínylik a magas talaj közeli ózon koncentrációt. Kísérletek során kimutatták, hogy az ózon közvetlenül árt a növényeknek, oxidálja, pusztítja a zöld leveleiket, virágaikat, gátolja a fotoszintézist és a gyökérlégzést is, ami végezetül akár a növény pusztulásához is vezethet.
Határértékek
Jellemző ózonkoncentráció:
- tiszta, trópusi levegőben 15 ppb (30 mg/m 3 ) körüli ;
- közép-európai vidéki levegőben a nappali középérték 40 ppb körül mozog;
- ózonnal szennyezett nagyvárosi levegőben nem ritka a 100 ppb körüli érték sem.
Honnan származik a megnövekedett ózon koncentráció?
Az ózon kékes színű, jellegzetes szagú, nagyon mérgező gáz. A szagára jellemző, hogy még 500 ezerszeres hígításban is érezhető.
A talaj közeli koncentráció mértéke kisebb részben a magasból, azaz a sztratoszférából származik, de a jelentősebb hányada helyben képződik. Nem közvetlen szennyezés útján keletkezik, azaz nem közvetlenül ózonként kerül a levegőbe, hanem fotokémiai folyamat során keletkezik, és elsősorban a belső égésű motorral hajtott gépkocsik, a fűtés és tüzelés során keletkező nitrogén-monoxid (NO) kibocsátásához köthető.
Keletkezéséhez több tényező is szükséges:
- a szennyezőanyag kibocsátása (nitrogén-monoxid és szerves gyökök);
- napsütés.
A nitrogén-monoxid a légkörben található ún. szerves gyökök jelenlétében oxidálódik és nitrogén-dioxid jön létre (NO2). A nitrogén-dioxid aztán a nap sugárzásának hatására elbomlik nitrogén-monoxiddá (NO) és atomos oxigénné (O). Az így keletkezett atomos oxigén pedig a légkörben található oxigén (O2) molekulákkal egyesül ve alakul ózonná (O3).
A Lélegzet.hu cikkében részletesebben is olvashatnak a témáról: A talajközeli ózon és hatása
Forrás: Lélegzet.hu